Vücut Kitle İndeksi

 

Hemoglobin A1c (HbA1c) nedir?

Hemoglobin A1c (HbA1c) nedir?

Son zamanlarda şeker hastalığının takibinde kullanılmaya başlanan en önemli testlerden birisi Hba1c (glikohemoglobin) dir. Amerikan Diyabet Cemiyeti (ADA) diyabet tanısı alan her hastanın HbA1c ile uzun dönem kan şekeri takibinin mutlaka yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. HbA1c testi nasıl ölçülür? Laboratuarda hemoglobin A1c ölçümü için kan vermek diğer tahliller için kan vermekle aynıdır. Aşağıda açıklanacak nedenler ve testin […]


19 Aralık 2012 Çarşamba
8312 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Son zamanlarda şeker hastalığının takibinde kullanılmaya başlanan en önemli testlerden birisi (glikohemoglobin) dir. Amerikan Cemiyeti (ADA) tanısı alan her hastanın HbA1c ile uzun dönem takibinin mutlaka yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

HbA1c testi nasıl ölçülür?

Laboratuarda hemoglobin A1c ölçümü için kan vermek diğer tahliller için kan vermekle aynıdır. Aşağıda açıklanacak nedenler ve testin doğası gereği eğer o gün sadece hemoglobin A1c değeri ölçülecekse, bu tahlil kan verirken aç ya da tok olmanızın önemi yoktur.

Kanımızda bulunan kırmızı kan hücreleri (kkh) hayatta kalabilmek için sadece şeker kullanırlar. Kkh’nin ömrü ortalama 3 aydır. Bu test sayesinde kkh’nin 3 ay boyunca ortalama ne kadar şeker harcadığı hesaplanır.  Bu sayede diyabet hastasının hem açlık, hem tokluk anlarını göstermeye yarayan ortalama bir indeks elde edilmektedir.


HbA1c neden önemlidir?
 Kan şekeri gün içinde artıp azalabilir, yüksek kan şekeri damarlara zarar verir, özellikle küçük damarlar hasar görür ve kalp, sinir, , böbrek hastalıkları ortaya çıkar. Diyabet hastalarında kan şekerinin bütün gün normal sınırlarda olması istenir. Sabah kan şekerinin normal olması bazen yanıltıcı olur. HbA1c kanda 120 gün yani 3 ay boyunca kalır ve bize 3 aylık kan şekerinin ortalamasını verir. Başka bir deyişle HbA1c 3 aylık kan şekeri bilançosudur ve kan şekerinin iyi kontrol edilip edilmediğini gösterir.

Sonuçların Değerlendirilmesi:  
Son yıllarda yapılan araştımalar sonucunda; iyi kontrol edilen diyabet hastalarında HbA1c değerinin %6.5'i geçmemesi gerektiği saptanmıştır. Ayrıca sağlıklı bireylerin HbA1c değerinin %5.8'in altında olması önerilmektedir. ADA her iki grup diyabet hastası için de (Tip-I ve Tip-II diyabet) HbA1c ile ortalama şeker takibi yapılmasını önermektedir. Ayrıca ADA Hb1c düzeyine göre tedavi protokollerini de yeniden düzenlemiştir.

Diyabetli bir hastada 
HbA1c değeri % 6 - 7 ise hasta şekerin çok iyi kontrol ediyor
HbA1c değeri % 7 - 8 iste hasta şekerini orta düzeyde kontrol edebiliyor.
HbA1c değeri % 8 - 9 ise hasta şekerini kötü kontrol ediyor. Diyabete bağlı hastalıklar çıkabilir.
HbA1c değeri % 9 ve üzeri ise hasta şekerini kontrol edemiyor. çok yüksek anlamına gelir.
 HbA1c değeri iyi kontrol edilmiş bir diyabette (yani HbA1c %6-7 arasındaysa) diyabete bağlı göz hastalıkları % 76, sinir hastalıkları %60 ve böbrek hastalıkları %56 oranında engellenmektedir. Ülkemizde 2 milyon 600 bin diyabet hastası ve 2 milyon diyabet hastası olduğunu bilmeyen insan bulunmaktadır.  Diyabet ve diyabete bağlı hastalıklar en önemli ölüm sebeperinin başında yer almaktadır. Diyaliz hastalarının neredeyse yarısı diyabet hastasıdır ve 50 yaş altında kalp krizinden ölen hastaların neredeyse yarısında diyabet vardır. Diyabette şeker kontrolünü gösteren en önemli test HbA1c dir. 

HbA1c kan değerine göre Ortalama kan şekeri değerleri:
% HbA1c ................Ortalama kan şekeri (mg/dl)

4 ………………………… 60

5 ………………………….90  

6 …………………………120  

7 …………………………150  

8 …………………………180  

9 …………………………210  

10…………………………240  

11…………………………270  

12…………………………300  

13…………………………330 

 HbA1c ölçümünde HPLC yöntemş "Altın Standart" olarak bilinmektedir.

Aranan kelimeler:

“Hemoglobin A1c (HbA1c) nedir?” için 2 cevap

 1. uğur öncel diyor ki:

  Glukoz ve Eritrositler ile ilgili yazdığınız değerlendirme tamamen yanlış ve okuyanların kafasını karıştırıcı. Bunu doktor birinin yazması mümkün değil. Eritrositlerin glukoz tüketmesi ile glikozillenmiş hemoglobin yüzdesinin hiçbir alakası yoktur. Hiçbirşey anlamamışsınız. Biraz okuyun ondan sonra yazın!…….

  • Uzm.Dr.Bilal Acar diyor ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki sitedeki bilgiler özenle hazırlanmaktadır..
   http://www.mustafaaltinisik.org.uk/89-1-14.pdf kaynağında da yazdığı gibi “ Eritrositler, yaşamlarını korumak ve sürdürmek için gerekli enerjiyi glukozdan sağlarlar. Glukozun anaerobik glikoliz ve pentoz fosfat yolunda yıkılımı, eritrositlerin enerji gereksinimini karşılar” Kanda fazla miktarda yükselen glikoz, daha fazla oranda hemoglobine bağlanır ve hba1c oranı daha fazla oranda yükselir. Konu net olarak anlatılmıştır ve herhangi bir hata saptanmamıştır.

Bir Cevap Yazın

Sayfalar

Bu sitede yer alan yazılar bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman teşhis ve tedavi amacıyla kullanılmamalıdır. Bu siteden alınan bilgilerden dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
iPortal Kodlayan: Özer Gül